This Retail Property is no longer advertised on LoopNet.com.

27 E 20th St
New York, NY 10003
Retail Property For Sale

Property Facts

Property Type
Retail
Property Subtype
Storefront Retail/Residential
Building Size
6,624 SF
Building Class
C
Year Built
1925
Tenancy
Multiple
Building Height
4 Stories
Building FAR
3.89
Lot Size
0.04 AC
Zoning
M1-5M
Frontage
21’ on E 20th St

Amenities

  • Bus Line
  • Metro/Subway

Property Taxes

Property Taxes

Parcel Number
0849-0022
Land Assessment
$258,750
Improvements Assessment
$814,950
Total Assessment
$1,073,700
  • Listing ID: 3749977

  • Date on Market: 9/24/2016

  • Last Updated:

  • Address: 27 E 20th St, New York, NY 10003