This Office Property is no longer advertised on LoopNet.com.

500 Ridge St
Alton, IL 62002
Office Property For Sale

Property Facts

Property Type
Office
Property Subtype
Office/Residential
Building Size
14,761 SF
Building Class
C
Year Built
1937
Tenancy
Multiple
Building Height
2 Stories
Typical Floor Size
7,380 SF
Building FAR
2.22
Lot Size
0.15 AC
Zoning
C2

Property Taxes

Property Taxes

Parcel Number
23-2-07-13-05-101-024
Land Assessment
$8,910
Improvements Assessment
$51,130
Total Assessment
$60,040
  • Listing ID: 5970649

  • Date on Market: 2/22/2017

  • Last Updated:

  • Address: 500 Ridge St, Alton, IL 62002