This Retail Property is no longer advertised on LoopNet.com.

7430-7434 Monterey St
Gilroy, CA 95020
Monterey Street · Retail Property For Sale

Property Facts

Property Type
Retail
Property Subtype
Storefront
Building Size
7,246 SF
Building Class
C
Year Built
1914
Tenancy
Multiple
Building Height
1 Story
Building FAR
0.92
Lot Size
0.18 AC
Zoning
C2
Frontage
40’ on Monterey

Amenities

  • Signage

Property Taxes

Property Taxes

Parcel Number
841-06-007
Land Assessment
$221,874
Improvements Assessment
$477,885
Total Assessment
$699,759
  • Listing ID: 3802905

  • Date on Market: 9/24/2016

  • Last Updated:

  • Address: 7430-7434 Monterey St, Gilroy, CA 95020