This Office Property is no longer advertised on LoopNet.com.

5300 Katella Ave
Los Alamitos, CA 90720
Office Property For Sale

Property Facts

Property Type
Office
Building Size
15,000 SF
Building Class
B
Year Built
1997
Tenancy
Single
Building Height
2 Stories
Typical Floor Size
11,400 SF
Building FAR
0.26
Lot Size
1.30 AC

Parcel Number
222-021-14
Land Assessment
$4,526,286
Improvements Assessment
$2,050,365
Total Assessment
$6,576,651
  • Listing ID: 3642722

  • Date on Market: 9/23/2016

  • Last Updated:

  • Address: 5300 Katella Ave, Los Alamitos, CA 90720