This Retail Property is no longer advertised on LoopNet.com.

8 E Main St
Brownsburg, IN 46112
8 E Main Street, Brownsburg, IN 46112 · Retail Property For Sale

Property Facts

Property Type
Retail
Property Subtype
Storefront Retail/Office
Building Size
3,906 SF
Building Class
C
Year Built/Renovated
1900/1960
Tenancy
Multiple
Building Height
2 Stories
Slab To Slab
10’
Building FAR
0.60
Lot Size
0.15 AC
Frontage
64’ on E Main St

Amenities

  • Signage
  • Signalized Intersection

Property Taxes

Property Taxes

Parcel Number
32-07-11-175-013.000-016
Land Assessment
$23,400
Improvements Assessment
$189,600
Total Assessment
$213,000
  • Listing ID: 5164655

  • Date on Market: 12/13/2016

  • Last Updated:

  • Address: 8 E Main St, Brownsburg, IN 46112