This Retail Property is no longer advertised on LoopNet.com.

80 Water St
Torrington, CT 06790
Retail Property For Sale

Property Facts

Property Type
Retail
Property Subtype
Storefront Retail/Residential
Building Size
5,342 SF
Building Class
C
Year Built
1900
Tenancy
Multiple
Building Height
3 Stories
Building FAR
1.51
Lot Size
0.08 AC
Zoning
GB - General Business
Frontage
48’ on Water

Amenities

  • Bus Line

Property Taxes

Property Taxes

Parcel Number
TORR-000117-000008-000016
Land Assessment
$39,340
Improvements Assessment
$171,850
Total Assessment
$211,190
  • Listing ID: 3691974

  • Date on Market: 9/24/2016

  • Last Updated:

  • Address: 80 Water St, Torrington, CT 06790